Імідж влади формує не їхня безпосередня діяльність, а їхня висвітлена діяльність. Острозькі ЗМІ, як і будь-які медіа, пишуть про владні структури.

Наше завдання – визначити, як саме острозькі ЗМІ «пишуть» імідж владних структур.

Для цього ми обрали для себе три головних запитання: як часто ЗМІ згадують владу, у яких інформаційних приводах її згадано, які прізвища посадовців найбільше вживають ЗМІ.

Як ми це робили

Для аналізу ми обрали міську газету «Замкова гора», інтернет-видання «Район. Острог» і громадське інформаційно-аналітичне агенство «Ostroh.info». У цих ЗМІ ми виокремили новинні тексти, у яких згадано представників влади або владну структуру загалом, та розділили їх за інформприводами: позитивні, негативні, нейтральні.

До категорії «позитивних» інформприводів ми зараховували публікації, у яких владі дякують громадські об’єднання, її представники отримують нагороди, депутати, депутатки дарують дітям подарунки.

До категорії «негативних» – тексти, у яких йдеться про підробку рішень міськради, пропуск депутатами сесій.

До категорії «нейтральних» – тексти, у яких йдеться про засідання виконкому, проведення сесій, участь у заходах; тексти, у яких депутатки/депутати коментують події, нагороджують переможців конкурсів. Ця категорія охоплює тексти, які стосують безпосередньо повноважень і діяльності владних структур.

Владою ми називаємо представників місцевого самоврядування та органів державної влади. Останні згадані в текстах дуже рідко, тому мова переважно йтиме про Острозьку міську раду, Острозьку районну раду, Рівненську облраду та їхніх представників, представниць.

Період моніторингу: січень-грудень 2017 року.

Як часто ЗМІ згадують владу?

Найчастіше у 2017 році владу у своїх текстах згадувала газета «Замкова гора» – 26,6 %. Близько четвертої частини їхніх текстів мають згадки про владу. Дещо нижчий показник у «Ostroh.info» – 23,7% новинних публікацій із згадкою про владні структури. Найменше про владу писав ресурс «Район. Острог» – 6%.

Числові показники свідчать, що кожен четвертий текст у «Замковій горі» та на «Ostroh.info» має згадку про владу, на сайті «Острог.район» такі публікації трапляються набагато рідше – лише кожен 17 текст згадує про владу.

Як ЗМІ це роблять?

Острог.Район

Цей ресурс знайшов найбільше позитивних інформприводів для висвітлення влади – 12%. Що роблять представники та представниці влади в публікаціях, які ми зарахували до цієї категорії: дарують школам м’ячі, розвивають міжнародну співпрацю, отримують нагороди. Також це єдиний ресурс, який знайшов негативні інформприводи: інформація щодо підробки рішень міськради, публікація щодо пропусків депутатами сесій.

Що роблять депутати в публікаціях з нейтральними інформприводами: ходять на сесії, нагороджують матерів-героїнь, шукають працівників і працівниць, пишуть про проблеми міста у фейсбуці, приймають громадян, зустрічаються з виборцями, виділяють кошти, обговорють децентралізацію. Також на «Острог.Район» можна побачити інформацію щодо одруження депутатів.

Найчастіше в публікаціх «Острог. Район» депутати та депутатки нагороджують когось за щось, вітають когось з чимось та ходять на засідання.

Замкова гора

Ця газета знайшла дещо менше позитивних інформприводів – 10%. Серед цих 10% таке: депутати та депутатки виступають спонсорами, отримують нагороди, приймають подяки, дарують подарунки. Негативних згадок про владу за 2017 рік не було.

Що роблять депутати в публікаціях з нейтральними інформприводами: коментують конкурси, вітають дітей, звітують, дякують містянам і містянкам, беруть участь у заходах, коментують громадські звернення, вшановують пам’ять, приймають гостей міста, ходять на сесії. Також у газеті можна зустріти тексти, які пишуть безпосередньо представники влади.

Особливої уваги заслуговує стиль написання текстів зі згадуванням влади: у кінці замітки журналісти та журналістки перераховують представників влади, які (до прикладу) долучилися до заходу (наводимо фрагмент з випуску №43):
«Вітали ж причетних до події, згадували минуле, бажали успіхів у майбутньому, вручали дарунки нинішньому директору Софії Дубінчук – сільський голова Микола Губернюк, колишній голова колгоспу «Жовтень» Михайло Борисюк (якраз він розповів багато цікавого про створення БК), заступник голови Острозької райдержадміністрації (РДА) Лариса Іванова, начальник відділу культури й туризму Острозької РДА Марія Кузьмінчук».

Найчастіше в публікаціх «Замкової гори» депутати та депутатки коментують події, ходять на засідання та берують участь у заходах.

Ostroh.info

Цей ресурс знайшов найменше позитивних інформприводів – 5% текстів від кількості публікацій про владу. Це були подяки для міської влади від громадських об’єднань.

Згадувань про владу в негативному контексті не було. Інші 95% – нейтральні, серед них: місцева влада організовує заходи, вшановує пам’ять, повідомляє про зміни в роботі комунальних підприємств, кадрові зміни, депутати вітають містян, представники та представниці влади коментують події.

Найчастіше в публікаціях «Ostroh.info» місцева влада виступає джерелом повідомлення, а її представники та представниці беруть участь у заходах.

Кого згадують більше?

Острог.Район

Найбільше цей ресурс згадує ім’я Олександра Корнійчука, який є екс-заступником голови Рівненської облради та нинішнім депутатом облради. Його прізвище зустрічаємо у кожному 5 тексті про владу. У публікаціях «Острог.Район» Олександр Корнійчук нагороджує дітей, проводить особисті прийоми та коментує події.

Також медіа активно використовує ім’я міського голови Острога Олександра Шикера, заступника голови Рівненської ОДА Віталія Ундіра, голови Острозької РДА Богдана Туровича.

Замкова гора

Газета має іншого лідера за вживаністю прізвища – Олександра Шикера. Це єдине прізвище, яке було згадано більше 60 разів не лише в «Замковій горі», а й в аналізованих нами ЗМІ загалом. Прізвище-ім’я міського голови в цій газеті можна зустріти фактично у кожному другому тексті про владу. Що робить Олександр Шикер у публікаціях «Замкової гори»: оголошує про кворум на засіданні міськради (це означає, що прийшла достатня кількість депутатів і депутаток, аби голосувати), бере участь у заходах, коментує події.

Другу позицію займає Олександр Корнійчук. Дещо менше згадують уже названих нами Віталія Ундіра, Богдана Туровича. Також у газеті часто згадують заступницю мера з економічних питань Ольгу Логвін, заступницю мера з гуманітарних питань Оксану Ситницьку, начальницю відділу культури і туризму Ольгу Лозюк, депутата міськради Грогорія Аршинова.

Ostroh.info

Це медіа не має найбільш вживаного прізвища. Загалом Ostroh.info періодично згадує: голову Рівненської ОДА Олексія Муляренка, мера Олександра Шикера, начальницю відділу культури і туризму Ольгу Лозюк, Олесандра Корнійчука, заступницю мера з економічних питань Ольгу Логвін, заступницю мера з гуманітарних питань Оксану Ситницьку, заступника голови Рівненської ОДА Ігоря Тимошенко.

Абсолютним лідером у згадуванні ЗМІ є міський голова Острога – Олександр Шикер, другу позицію займає Олександр Корнійчук.

І що тепер?

Проаналізувавши кількість згадувань владних структур у текстах місцевих ЗМІ Острога, можемо сказати, що тема місцевої влади та влади загалом – недостатньо висвітлена. Інтернет-видання «Район. Острог» майже кожного дня розміщує на своєму ресурсі прогнози погоди, народні прикмети та гороскопи, натомість на діяльність влади як суспільно важливої інституції за минулий рік відвело лише 6% новинних публікацій. Газета «Замкова гора» має іншу ситуацію: кожна четверта публікація у 2017 мала згадку про місцеву владу, проте здебільшого ці згадки виглядають як перерахований список осіб, які взяли участь у заході або вшанували чиюсь пам’ять. Виконання депутатських зобов’язань чи пропуски сесій – лишаються не висвітленими. Схожа ситуація і з «Ostroh.info», бо більшість інфмприводів, у яких згадано владу, стосуються участі депутатів/депутаток у загальноміських заходах.
Острозькі ЗМІ «пишуть» пасивний імідж влади, яка вшановує пам’ять та нагороджує матерів-героїнь.

Відсутність негативних інформприводів свідчить про мале зацікавлення ЗМІ у темі місцевої влади та некритичному підході до її висвітлення.

Громадська організація “Лабораторія нових медіа”
Ольга КИРИЛЕНКО, Каріна ПОПОВА, Владислав БОЙЧЕНКО