51 тренінг “Школа Толерантності для журналістів з питань ЛГБТ та гендерної рівності” відбувся в Запоріжжі 16-18 березня. Серед присутніх були діючі журналісти та журналістки і студентство факультетів журналістики.

Триденний інтенсив спільно організували Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед», ГО «Інформаційно-просвітницький центр «ВІСЬ» та ГО «Спілка молодих незалежних журналістів».

Спікером першого блоку була гендерна експертка Світлана Дубина, яка дала вичерпну інформацію про фемінізм, гендерну дискримінацію, сексизм та протидію гендерному насильству.

Лекція розпочалася поясненням, що взагалі означає гендер.

«Гендер – це соціальна стать людини. Тобто те як вона себе позиціонує та виражає в суспільстві через одяг, професію, поведінку, характер тощо. Кожна людина має свій власний унікальний та індивідуальний гендер, який протягом життя може часто змінюватись. Гендер – це нестабільний конструкт», – зазначає Світлана Дубина.

Окрім того експертка пояснила значення декількох гендерних термінів: мізогінія (зневажливе ставлення до жінок), мізандрія (відраза до чоловіків), «скляна стеля» (дискримінація жінок при владі, коли працівниця, маючи рівні права з працівником, не може їх реалізувати, тільки тому що вона ЖІНКА).

Також присутні журналісти разом із спікеркою розглядали проблему нерівного ставлення до жінок та чоловіків загалом у суспільстві.

«Якщо приготування їжі сприймати як мистецтво, то це у більшості прерогатива чоловіків. Проте якщо їжа потрібна, щоб наготувати сім’ю, то тут чомусь всі в один голос заявляють про обов’язок жінки дбати про родину», – зазначає пані Світлана.

«Коли я говорю, що жінки мають право та можуть працювати в шахтах та армії, мої опоненти з обуренням відказують, що фізична слабкість жінки не дозволяє їй підіймати важкі предмети. Але чому це повинні робити ті ж самі чоловіки? Чому ми не використовуємо технічний прогрес? В епоху сучасних технологій звісно ж є обладнання, яке значно полегшує і пришвидшує роботу в шахтах. Немає чоловічих і жіночих професій», – додає експертка.

У другому блоці тренер Олексій Ізотов дав базову інформацію стосовно ЛГБТ. Разом з присутніми він обговорив стереотипи щодо представниць та представників ЛГБТ, стадії прийняття гомосексуальної особистості.

«Не потрібно шукати причину гомосексуальності, а просто прийняти це як нормальну орієнтацію. Ми ж не шукаємо причину гетеросексуальності», – зазначив спікер.

Також другий день тренінгу закінчився зустріччю із «живими книгами» – гомосексуальним хлопцем та дівчиною. Журналісти мали змогу поставити представникам ЛГБТ-спільноти будь-які питання, що їх цікавили, та на власні очі переконатися у тому, що гомосексуальність не є хворобою, яку потрібно лікувати чи випереджати.

Останньою спікеркою була журналістка Наталя Виговська. Вона розповіла про роль медіа у формуванні образу гомосексуалів та трансгендерів. Чималу увагу журналістка приділила проблемі гомофобії та мові ненависті у сучасних українських медіа. Окрім того, окремим питанням був розглянутий науковий погляд на гомосексуальність та трансгендерність.

Також, на додаток до теоретичної частини учасники та учасниці мали практичні завдання, виконуючи які вони оволоділи навичками підготовки професійних матеріалів щодо зазначених тем.

«Буває так, що очікуєш хорошого чогось, а в реальності все ще більш класно. В мене так сталося із тренінгом від GenderZ. Дуже вдячна всім лекторам та лекторкам, організаторам та організаторкам за позитивні враження, хороше ставлення, нові знання та досвід. Я не тільки розібралася в темах ЛГБТ та гендеру, а й отримала знайомства з крутююющими людьми. Ці спільні проекти, недоспані ночі в хостелі за розмовами – просто незабутні», – поділилася враженнями студентка Анна із м. Острог.